ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ
ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
1. Ηλικία: ????..
2. Φύλλο: Αγόρι ? Κορίτσι ?
3. Χρησιμοποιείς το Διαδίκτυο καθημερινά;
Ναι ? ΟΧΙ ?
4. Αν ναι πόσες ώρες (Σημειώστε Χ);
Έως 1 ώρα 1 έως 2 ώρες 2 έως 3 ώρες Περισσότερες από 3 ώρες

5. Ποια ηλεκτρονική συσκευή χρησιμοποιείς για να πλοηγηθείς στο Διαδίκτυο (Δυνατότητα Πολλαπλών επιλογών);
Tablet ? Smart TV ? Κινητό τηλέφωνο ? Κονσόλες ? Φορητός H/Y ? Σταθερός Η/Υ ? Άλλο ?

6. Όταν μπαίνεις στο διαδίκτυο είναι κάποιος ενήλικας μαζί σου;
Ναι ? ΟΧΙ ?

7. Ποια, ποιες είναι οι βασικές σου ασχολίες στο Διαδίκτυο (Δυνατότητα Πολλαπλών επιλογών);
Παιχνίδια ? Αναζήτηση Πληροφοριών ? Ενημέρωση ? Διασκέδαση (μουσική Videos κ.α.) ? Επικοινωνία (chat rooms) ? Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης ?
Άλλο ?

8. Πώς επικοινωνείς με τους φίλους σου (Δυνατότητα Πολλαπλών επιλογών);.
SMS ? Σταθερό τηλέφωνο ? e-mail ? Δωμάτια Επικοινωνίας (chat room) ? Άλλο ?

9. Σε έχει ποτέ ενοχλήσει – επιτεθεί κάποιος / κάποια στο διαδίκτυο (cyber bullying);

10. Αν Ναι, το είπες στους γονείς σου ή σε άλλο γνωστό σου;
NAI ? ΟΧΙ ?
11. Έχεις δώσει ποτέ κάποια προσωπικά στοιχεία σε κάποιον που γνώρισες στο διαδίκτυο;
NAI ? ΟΧΙ ?

12. Γνωρίζεις τα όρια ηλικίας δημιουργίας λογαριασμού σε ένα Μέσο Κοινωνικής Δικτύωσης (Social Network) όπως το Facebook (επιλέξτε μια απάντηση);
9 ετών ? 11 ετών ? 13 ετών ? 15 ετών ? 17 ετών ?

13. Τι θα κάνεις όταν την ώρα που είσαι στο διαδίκτυο βγει ένα μήνυμα στην οθόνη του υπολογιστή σου που σου λέει πως κέρδισες 2000? σε διαγωνισμό τα οποία θα γίνουν δικά σου όταν πατήσεις ένα σύνδεσμο που εμφανίζεται στην οθόνη.
Αγνοώ το μήνυμα ? Πατάω τον Σύνδεσμο ? Δίνω τα προσωπικά μου στοιχεία ?

14. Ψάχνοντας πληροφορίες για μια σχολική εργασία διαβάζείς σε κάποια ιστοσελίδα ότι αρχηγός της Ελληνικής επανάστασης το 1821 ήταν ο Μέγας Αλέξανδρος.
Αντιγράφω στην πληροφορία στην εργασία μου χωρίς δεύτερη σκέψη ?
Ελέγχω την εγκυρότητα της ιστοσελίδας και ψάχνω να βρω άλλες πηγές για το θέμα μου ?

15. Από πού έχεις ενημερωθεί για την ασφάλεια και τους κινδύνους του Διαδικτύου; (Δυνατότητα Πολλαπλών Επιλογών);
1. Σχολείο
2. Μ.Μ.E.
3. Φίλους
4. Διαδίκτυο
5. Έντυπα
6. Άλλη Ενημέρωση
7. Δεν έχω ενημερωθεί

Ευχαριστούμε πολύ για τον Χρόνο σας!
Καλό Καλοκαίρι!

• Google Plus