Χορηγίες

Νοεμβρίου 2, 2015 by Categorie: Χορηγίες
χορηγια

Η χορηγία θεσμοθετείται για πρώτη φορά στην Αθηναϊκή Δημοκρατία του Κλεισθένη, στα τέλη του 6ου αιώνα π.Χ. Η πλήρης άνθησή της όμως συντελείται στον 5ο αιώνα π.Χ., στον Χρυσό Αθηναϊκό Αιώνα του Περικλή. Ήταν μία από τις τέσσερις λειτουργίες. Οι άλλες τρεις ήταν η γυμνασιαρχία, η τριηραρχία και η εστίαση.
Όπως είναι φανερό, στην Αρχαία Αθήνα οι τέσσερις λειτουργίες ήταν ένας τρόπος μεταφοράς πόρων από τον ιδιωτικό τομέα προς την πολιτεία και το κοινωνικό σύνολο. Με αυτή την ανακατανομή πόρων, η Πολιτεία ενίσχυε την άμυνα, τη διατροφή των απόρων, τον αθλητισμό και φυσικά τις τέχνες και τον πολιτισμό. Ήταν δηλαδή ένας άλλος, έμμεσος τρόπος φορολογίας των πλούσιων Αθηναίων.
Από οικονομική υποστήριξη των τεχνών έφτασε να σημαίνει κάθε μορφή οικονομικής ενίσχυσης προς οποιονδήποτε τομέα κοινωνικού περιεχομένου.
Η χορηγία ήταν υποχρεωτική δια νόμου.
Ο χορηγός ήταν «ιερό» πρόσωπο καθ’ όλη τη δωδεκάμηνη διάρκεια της χορηγίας του. Έντονη ήταν και η άμιλλα μεταξύ των χορηγών.
Λειτουργικά, η χορηγία εξακολουθεί να συμπληρώνει ή να υποκαθιστά την κρατική μέριμνα και χρηματοδότηση στον πολιτιστικό κυρίως τομέα, αλλά και σε άλλους τομείς κοινωνικού περιεχομένου, όπου οι δημόσιοι πόροι δεν επαρκούν. Η διαφορά είναι ότι σήμερα η χορηγία είναι εθελοντική και προαιρετική.
Το βαθύτερο κοινό στοιχείο που χαρακτηρίζει τη χορηγία και της προσδίδει το ουσιαστικό κοινωνικό περιεχόμενο, έχει διατυπωθεί από τον Δημοσθένη: «ΔΕΙ ΓΑΡ ΤΟΥΣ ΕΥΠΟΡΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΥΣ ΠΟΙΕΙΝ ΕΑΥΤΟΥΣ ΤΟΙΣ ΠΟΛΙΤΑΙΣ». Στα σύγχρονα δημοκρατικά πολιτεύματα, όπως και στην Αρχαία Αθήνα, η χορηγία είναι ένας θεσμός κοινωνικής ευθύνης και συμμετοχής στον δημόσιο βίο που τιμά τον χορηγό και επιβάλλει στην πολιτεία και στον αποδέκτη της χορηγίας να αναγνωρίζουν την κοινωνική προσφορά του.
(πηγή: http://www.diazoma.gr/gr/Page_04-04_006.asp)
Μετά από την παραπάνω ιστορία του θεσμού των χορηγιών, θεωρούμε υποχρέωσή μας να αναφερθούμε στις χορηγίες στο Σχολείο μας, σήμερα.
Όπως είναι γνωστό, οι πάγιες και λειτουργικές ανάγκες των σχολείων καλύπτονται από τη Σχολική Επιτροπή του Δήμου Ηρακλείου με επιχορηγήσεις της Πολιτείας. Όμως οι ανάγκες μιας σχολικής μονάδας είναι πάρα πολλές και δεν μπορούν να καλυφτούν όλες από το Κράτος, με αποτέλεσμα να έρχονται συνεπικουρικά και άλλοι φορείς και ιδιώτες.
Μεγάλος χορηγός μας είναι ο Σύλλογος Γονέων του Σχολείου μας που κάθε χρόνο συμβάλλει στις εκάστοτε ανάγκες, μετά από συνεδρίαση του Συμβουλίου Σχολικής Κοινότητας (συνήθως δυο φορές τον χρόνο).
Τα δυο τελευταία χρόνια οι χορηγίες που είχαμε από ιδιώτες είναι οι ποαρακάτω:
-Τσιραγάκης Λεόντιος, αγορά και εγκατάσταση κλιματιστικού, (σχολική χρονιά 2014-15) και
-Εταιρία Χαλκιαδάκης Α.Ε. για την αγορά ενός προτζέκτορα (σχολική χρονιά 2015-16).

• Google Plus
  • Add to favorites