Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Συναισθηματικής Επίγνωσης-Ενσυναίσθησης

DSC03486

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ένας για όλους και όλοι για έναν» – Συναισθηματική επίγνωση, ενσυναίσθηση υλοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 2014 ? 15 από τη Β΄ τάξη του Σχολείου μας.
Με το πρόγραμμα αυτό τα παιδιά κατάφεραν να αναγνωρίζουν τα συναισθήματά τους και τις αιτίες που τα προκαλούν. Να μπαίνουν στη θέση του άλλου και να αντιλαμβάνονται πότε η συμπεριφορά τους τον φέρνει σε δύσκολη θέση. Μέσα από απλές τεχνικές να διαχειρίζονται συναισθήματα και συμπεριφορές με περισσότερη αυτογνωσία και κατανόηση στη διαφορετικότητα. Έτσι στην καθημερινότητά τους βελτιώθηκαν οι σχέσεις μεταξύ τους και απέκτησαν μεγαλύτερη αυτοκυριαρχία με αποτέλεσμα τη μείωση των συγκρούσεων και των δύσκολων καταστάσεων.
Βασικός άξονας του προγράμματος ήταν η επαφή με την τέχνη. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να πλησιάσουν και να εκτιμήσουν την τέχνη και τη λογοτεχνία και να εκφραστούν και αυτά εικαστικά και κινητικά.
Μια σημαντική δράση ήταν και η επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου (που συνήθως δεν εντάσσεται στο πρόγραμμα της Β? τάξης). Τα αρχαία αντικείμενα και έργα τέχνης έγιναν προσιτά και οικεία και το μουσείο ένας κόσμος μαγικός που τον ανακαλύπτει κανείς ξανά και ξανά με κάθε επίσκεψη.
ΧΑΤΖΙΔΑΚΗ ΜΑΡΙΑ
δασκάλα Β΄τάξης