Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Θεάτρου Σκιών-Καραγκιόζη

Δασκάλα: Περβολαράκη Χρύσα
Μαθητές: 20

ΣΤΟΧΟΙ:
α) να γνωρίσουν το θέατρο σκιών και την ιστορία του Καραγκιόζη
β) να δουν παράσταση Καραγκιόζη και να ψυχαγωγηθούν
γ) να μάθουν να φτιάχνουν φιγούρες, μπερντέ και άλλα απαραίτητα για να στηθεί μια παράσταση
δ) να γράψουν κείμενο για παράσταση
ε) να παίξουν Καραγκιόζη

ΠΕΡΙΛΗΨΗ:
Την ιδέα μας την έδωσε ένας μαθητής στην Δ τάξη (Γιώργος Κ.) που ασχολείται χρόνια με τον Καραγκιόζη γιατί του αρέσει πολύ.
Τον καλέσαμε λοιπόν να φέρει στο Σχολείο «τα σύνεργά του» και να μας δώσει μια μικρή παράσταση.
Με αφορμή αυτό, ξεκινήσαμε το project. Μιλήσαμε για την ιστορία του Καραγκιόζη και για όλα αυτά που χρειάζονται για να στηθεί μια παράσταση: φιγούρες, μπερντές, σκηνικά, μουσική, φώτα, κείμενο κ.ά.
Πολύ βοηθητικό διαδικτυακό εργαλείο υπήρξε το Φωτόδεντρο.
Αρχίσαμε από τις φιγούρες και το πώς κατασκευάζονται. Έτσι φτιάξαμε τις δικές μας φιγούρες.
Μετά συνεχίσαμε με τον μπερντέ και όλα τα άλλα.
Αργότερα καλέσαμε στο Σχολείο ένα επαγγελματία Καραγκιοζοπαίχτη (Μίγκλης Κυριάκος) και μας «έδωσε» μια παράσταση.
Στο τέλος, τα παιδιά εργάστηκαν σε ομάδες και έγραψαν τα δικά τους κείμενα για Καραγκιόζη και όχι μόνο. Επηρεάστηκαν και από το σύγχρονο θέατρο σκιών με διαφορετικούς ήρωες και στο κλείσιμο της σχολικής χρονιάς έγιναν οι παραστάσεις : 1) Ο Καραγκιόζης δάσκαλος 2) Ο Καραγκιόζης ήρωας του τρωικού πολέμου και 3) Το στοιχειωμένο σπίτι..

Περβολαράκη Χρύσα
Δασκάλα-δ/ντρια του 49ου Δ.Σ. Ηρακλείου