Ψείρες! Ο απρόσκλητος «επισκέπτης» είναι και πάλι εδώ. Τι πρέπει να κάνετε;

Απριλίου 2, 2014 by Categorie: Υγεία - Ασφάλεια
Ψείρες

Οι ψείρες του κεφαλιού ?πορούν να ε?φανιστούν ακό?η και σε άτο?α που έχουν πολύ καλή σχέση ?ε την καθαριότητα.

Οι ψείρες έχουν δύο τρόπους ?ετάδοσης: την ά?εση ?ετάδοση, που γίνεται από κεφάλι σε κεφάλι και την έ??εση, που γίνεται ?έσω κλινοσκεπασ?άτων, καπέλων και χτενών. Στα παιδιά σχολικής και προσχολικής ηλικίας, επειδή παίζουν ?ε άλλα παιδάκια και έρχονται σε ?εγαλύτερη επαφή ?εταξύ τους, ευνοείται η ά?εση ?ετάδοση, από παιδί σε παιδί.

Το βασικό σύ?πτω?α είναι η φαγούρα, ο κνησ?ός, που είναι έντονος σε όλη τη διάρκεια της η?έρας, συχνά ?ην επιτρέποντας στο παιδί να συγκεντρωθεί στο ?άθη?α. Αυτό, ή η πληροφορία ότι κάποιο άλλο παιδάκι από το σχολείο έχει ψείρες, κάνουν τους γονείς να ψάξουν για ψείρες στο κεφάλι του παιδιού.

Κοιτώντας προσεκτικά, ο γονιός θα πρέπει να αναζητήσει στο κεφάλι του παιδιού ψείρες ή κόνιδες.

Το ?όνο που χρειάζεται είναι ψυχραιμία και μέτρα.

Η βασική θεραπεία περιλα?βάνει σα?πουάν ή λοσιόν,ειδικές χτένες, που είναι ασφαλή για τον άνθρωπο και ?πορούν να χρησι?οποιηθούν ?ε ασφάλεια και στα παιδιά.

• Google Plus
  • Add to favorites