3 Οκτωβρίου 2016: Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού-«Νιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους»

Σεπτεμβρίου 30, 2016 by Categorie: Εκδηλώσεις
%ce%b1%cf%81%cf%87%ce%b5%ce%af%ce%bf-%ce%bb%ce%ae%cf%88%ce%b7%cf%82

Το πρόγραμμα της Δευτέρας, 3 Οκτωβρίου (Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού), περιλαμβάνει παιχνίδια και ποικίλες αθλητικές δραστηριότητες καθώς και προβολή ταινίας-ντοκυμαντέρ με τον τίτλο “Ο Τερματισμός”,την άδεια της οποίας πήραμε από την ίδια τη σκηνοθέτη, Ελιάνα Αμπραβανέλ. Η ταινία αφηγείται την σαν πολύτιμο μάθημα ζωής ιστορία τριών μαραθωνοδρόμων που τρέχουν κόντρα στις συμβατικές έννοιες της ηλικίας, της φυσικής δύναμης, της νίκης ή της ήττας. Δεν θα μπορούσαμε να βρούμε καταλληλότερη ταινία από αυτήν για τον φετινό εορτασμό που έχει τον λογότυπο: «Νιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».
Ο Ιδομενέας είναι ένας εύρωστος κρητικός που τρέχει τον Αυθεντικό Μαραθώνιο ξυπόλητος, φορώντας αρχαιοελληνική πανοπλία.
Ο Αντώνης είναι ένας βοσκός του παλιού καιρού, που ανακάλυψε το ταλέντο του στο τρέξιμο όταν προσπέρασε κατά λάθος ένα λύκο που του είχε κλέψει ένα πρόβατο. Οι κάτοικοι της Εράτυρας στην ορεινή Κοζάνη τον έχουν για τρελό, αλλά αυτός δεν δίστασε να φτάσει μέχρι και το μαραθώνιο του Ρότερνταμ για να αποδείξει στον εαυτό του ότι η ζωή δεν αρχίζει και τελειώνει στη στάνη.
Ο Στέλιος είναι ο γηραιότερος Έλληνας μαραθωνοδρόμος, που μοιάζει να τρέχει πρόσω ολοταχώς προς την αθανασία. Σκοπός του να μπει στο βιβλίο Γκίνες ως ο γηραιότερος μαραθωνοδρόμος του κόσμου.?
Σας καλούμε την ημέρα αυτή να παρακολουθήσετε μαζί μας τις εκδηλώσεις μας! Μαζί μας θα είναι και ο Ιδομενέας για να συνομιλήσει με τα παιδιά!
(Ευχαριστούμε τη σκηνοθέτη, Ελιάνα Αμπραβανέλ, τον Ιδομενέα και την ΝΕΚΛΗ για την πολύτιμη βοήθεια τους)

• Google Plus
  • Add to favorites