Διαδικτυακό εργαλείο παρουσιάσεων PREZI

πρεζι

Το εργαλείο αυτό, όπως και άλλα που θα σας παρουσιάσουμε στο μέλλον, αποτελούν μέρος της εκπαίδευσής μας από την Πλατφόρμα Ανοικτών Μαθημάτων υποστηρίζεται από την Ομάδα Ηλεκτρονικής Μάθησης του Tμήματος Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου και φιλοξενείται σε υποδομές του Ιδρύματος.

Το Prezi είναι μια διαδικτυακή εφαρμογή για την δημιουργία παρουσιάσεων το οποίο έχει κυκλοφορήσει επίσημα από το 2009. Αποτελείται από έναν φαινομενικά ατέλειωτο καμβά πάνω στον οποίο τοποθετούμε όλο το περιεχόμενο/υλικό της παρουσίασής μας (κείμενο, εικόνες, video). Μας επιτρέπει να σχεδιάσουμε πρωτότυπες, εντυπωσιακές, μη γραμμικές παρουσιάσεις και είναι απλό και φιλικό στην εκμάθηση. Η επιλογή της σειράς που θα προβληθεί κάθε αντικείμενο, αλλά και η δυνατότητα να εστιάσουμε (zoom) σε όποιο σημείο επιθυμούμε, αποτελεί ένα από τα δυνατά σημεία της εφαρμογής αν και η χρήση zooming εφέ θα πρέπει να γίνεται επιλεκτικά και με προσοχή.

Βασικά χαρακτηριστικά του Prezi είναι τα εξής:

• Προβολή της παρουσίασης σε απευθείας σύνδεση
  • Δυνατότητα αποθήκευσης της παρουσίασης τοπικά στον Η/Υ
  • Δημοσίευση των παρουσιάσεων
  • Δημιουργία συνεργατικών παρουσιάσεων σε πραγματικό χρόνο
  • Ενσωμάτωση των παρουσιάσεων σε κάποια ιστοσελίδα ή blog

Εκπαιδευτική Αξιοποίηση του Prezi

Το Prezi διαθέτει έναν πρωτότυπο και εντυπωσιακό τρόπο τοποθέτησης πολυμεσικών πληροφοριών σε μια διαδικτυακή παρουσίαση, η οποία μπορεί να δημοσιευτεί στον Ιστό, να διανεμηθεί και να μοιραστεί με άλλους. Επιπλέον, μπορεί να ενταχθεί σε μαθησιακές δραστηριότητες και σχέδια εργασίας (projects) στο πλαίσιο όλων των μαθησιακών αντικειμένων του Προγράμματος Σπουδών. Παρέχει στον εκπαιδευτικό τη δυνατότητα:

• δημιουργίας των δικών του παρουσιάσεων με βάση τις διδακτικές ανάγκες της τάξης του
  • ενσωμάτωσης πληροφοριών πολυμέσων με στόχο την παρουσίαση εννοιών που είναι δύσκολες ή πολύπλοκες
  • εμπλοκής των μαθητών του σε δημιουργικές δραστηριότητες που προάγουν το κίνητρό τους για έρευνα, συνδημιουργία και, τελικά, μάθηση
  • διαμοίρασης παρουσιάσεων μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών, παρέχοντας ένα ευέλικτο περιβάλλον συνεργασίας μαθητών και εκπαιδευτικών σε πραγματικό χρόνο.

Μπορείτε να δείτε ένα παράδειγμα στην παρακάτω δ/νση:

Εσείς δεν έχετε παρά να δημιουργήσετε ένα λογαριασμό στο prezi για να μπείτε στην εφαρμογή και … καλή σας επιτυχία!

• Google Plus
  • Add to favorites