Τράπεζα Αίματος του Σχολείου μας

τραπεζα αιματος

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ- ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας σας ανακοινώνει ότι προτίθεται να οργανώσει Τράπεζα Αίματος για λογαριασμό του Σχολείου μας και έχει προβεί στην απαραίτητη προετοιμασία για αυτό.

Η δημιουργία της Τράπεζας Αίματος θα είναι ευεργετική για όλους μας στην περίπτωση που κάποιος από μας και κυρίως τα παιδιά μας χρειαστούν αίμα οποιαδήποτε στιγμή, ακόμα και αν δεν είναι πλέον μαθητές του σχολείου μας.

Η οργάνωση μιας τέτοιας τράπεζας απαιτεί μια αρχική ομαδική εθελοντική αιμοδοσία από ενηλίκους. Η διαδικασία αυτή που θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου μας θα αποτελέσει για όλα τα παιδιά μας έμπρακτη απόδειξη της φροντίδας για το συνάνθρωπο που πάσχει, της φιλανθρωπίας, της προσφοράς στην κοινωνία, αξίες που καθημερινά πασχίζουμε όλοι να τους μεταδώσουμε.

Την Τράπεζα αίματος θα την διαχειρίζεται το εκάστοτε Δ.Σ. του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων και ο/η διευθυντής/τρια του σχολείου μας.

Σας προτρέπουμε με θέρμη, λοιπόν, να δηλώσετε στο παρακάτω έντυπο τα στοιχεία σας όσοι θέλετε να γίνετε εθελοντές αιμοδότες για το σχολείο μας.
Η μαζική συμμετοχή μας θα κρίνει τη δυνατότητα να οργανωθεί η πρώτη πανηγυρική ομαδική εθελοντική αιμοδοσία.
Το Δ.Σ.

• Google Plus